Po 2 sv. válce bylo na Potštátě jen pár rybníků. Jeden, patřící hraběti, se vyskytoval pod zámkem u cesty, tento byl vydlážděn dubovými kostkami. Druhý velký rybník se nacházel před Boškovem, ale spíše připomínal bažinu a směrem k Hartě kolem bytovek v ulici Lesní byly tři rybníky za sebou, které jsou nyní obnoveny – rybník u víceúčelového hřiště, Lachův rybník a dále pak ještě jeden. Mezi těmito rybníky byla vybudována vodárenská věž, ze které Potštát čerpal vodu, tato byla postavena v roce 1914 válečnými zajatci.
Po válce se údržbě rybníků nikdo nevěnoval, rybníky chátraly a vysychaly, bylo zde plno močálů, které obletovaly komáři a obývaly žáby. Toto trvalo až do 50. let.
Za doby komunistů převzali polnosti Vojenské lesy a statky (VLS) s ředitelem Ing. Malým, který působil jako vodohospodář a jeho hlavním úkolem bylo znovuobnovit rybníky a udržovat je. Za vedení tohoto inženýra se znovuzrodily rybníky pod Luboměří, Harta a rybník nad Kovářovem.
Poté se v rybnících začaly sadit ryby a vznikl rybářský revír vojenských lesů a statků. Na výstavbě se podíleli pracovníci VLS. Načež byla ustanovena rybářská organizace při vojenských lesích a statcích Potštát. Údržba a výsadba ryb byla hrazena z fondů vojenských lesů.
Díky tomu dnešní rybáři mohou vděčit za krásné úlovky, jejichž délky mohou dosahovat až k délce 1 metru či více. Dnes je rybník osázen stromy, které přidávají na krásném prostředí a je jen na nás, abychom si krásy tohoto rybníka udržovali.
Občanské sdružení proto pořádá brigádní práce na tomto rybníce, kdy dobrovolníci uklízí kolem rybníka, sází ryby, či chytají pytláky, kteří loví v našich vodách bez zakoupení povolenky. Sdružení pořádá 2x ročně rybářské závody jak pro malé, tak pro velké rybáře, které jsou v širokém okolí velmi populární a sjíždí se k nám mnoho rybářů z různých měst.
V posledních dvou měsících byly na tomto rybníku chyceny zajímavé kousky, jako jsou například dva candáti o délkách až k 1 metru, kapr obecný a mnoho dalších. Tyto trofejní kousky však pouští rybáři zpět. O čistotě vody svědčí velký výskyt raků v této vodě. Dále je zde možno spatřit i bobra, či vydru.
Nejvíce vyskytovanou rybou je kapr obecný, který však nemá v této vodě příznivé podmínky pro rozmnožování, proto se musí nasazovat. Dále je to pstruh duhový, který je také nasazován a jelikož je vychován na umělém krmení, nechá se snadno chytit a loví se tzv. na špačka, dále zde můžou rybáři ulovit štiku, amura, candáta, tolstolobika, jesetera a mnoho dalších ryb.
Dne 30. 9. 2013 na tomto rybníce chytil p. Šustek, který je vášnivým rybářem od dětství svůj trofejový úlovek, 7 kilogramového candáta v délce 88 cm. Od dětství rybařil na vodách v potoce Velička, kde se dříve vyskytovali pstruzi. Jeho nejsilnějším zážitkem byl den, kdy Hlavní stránka donesl 10 pstruhů z tohoto potoka. Bohužel v tu dobu byl pstruh velmi běžným pokrmem, a proto tyto pstruhy rozdali sousedům.
Na závěr slova p. Šustka: “S rybníky máme štěstí a záleží jen na nás jak si je udržíme.”